2020-04-24
Pytanie o to, co zabrać w góry to tylko jedno z wielu, na które dobrze jest sobie odpowiedzieć przed wyruszeniem w podróż. Wyjazd w góry to nie wyprawa na biegun północy, ale warto się do niego odpowiednio przygotować. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które planują pierwszy wyjazd w góry. Myli się ten, kto myśli, że do plecaka wystarczy spakować ciepły polar, sportowe buty i kilka przekąsek na drogę. Znaczenie ma nie tylko to, co zabrać w góry, ale gdzie w góry jedziemy i o jakiej porze roku. To co, ruszamy w drogę?
Zaplanuj, gdzie chcesz jechać w góry
Pamiętaj, że Polska to nie tylko Tatry i Zakopane - pytanie, gdzie jechać w góry jest więc jak najbardziej zasadne. To decyzja, dzięki której zapoznasz się z dostępnymi szlakami i trasami trekkingowymi. Później możesz zrobić porównanie i wybrać te, które interesują Cię najbardziej. Planowanie miejsca wyjazdu w góry pozwala również zaoszczędzić czas. Szukanie dodatkowych atrakcji i miejsc, w których można dobrze zjeść to z pewnością rzeczy, na które szkoda tracić czas podczas wyjazdu w góry. Ostatecznie jednak najważniejsze jest, jakie aktywności sprawią Ci przyjemność.
Pomyśl o noclegu
Wybór miejsca noclegowego w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób planujesz spędzać czas podczas wyjazdu w góry. Jeśli Twoim głównym celem jest chodzenie po górach i chcesz na własnej skórze poczuć górski klimat, najlepszym rozwiązaniem będzie schronisko. Masz ograniczony budżet i planujesz wyjazd latem? Zabierz ze sobą namiot i ciesz się snem pod gwiazdami.
Jeśli jednak planujesz wyjazd w góry na weekend, podczas którego zamierzasz się zregenerować w otoczeniu pięknych krajobrazów, wybierz hotel w górach. Hotele często mają w swojej ofercie spa, w którym zadba o Ciebie profesjonalny personel oraz atrakcje dla dzieci, co może być dodatkową korzyścią w przypadku rodzinnych wyjazdów. Wartą do rozważenia opcją są także domki do wynajęcia. To idealna propozycja dla osób, które szukają niezależności i komfortu oraz świetny pomysł na rodzinne wakacje w rozsądnej cenie. Przed podjęciem decyzji o noclegu, zastanów się:
- jaki masz budżet,
- jakich warunków oczekujesz,
- z kim jedziesz i jakie ta osoba ma potrzeby,
- w jakiej odległości od bazy noclegowej znajdują się kluczowe dla Ciebie punkty,
- jaki jest dojazd.
Wybierz termin wyprawy
Góry świetnie sprawdzą się o każdej porze roku. Jeśli jeździsz na nartach zima w górach to najlepsze rozwiązanie. Lato w górach to z kolei czas dla trekkingowców i amatorów pieszych wycieczek. Oczywiście nie ma reguły - sezon letni w Tatrach zaczyna się nieco później niż w przypadku Bieszczad czy Beskidu. Tak naprawdę wszystko zależy od pogody. Ta jak wiadomo, zmienia się jak w kalejdoskopie, a w ostatnich latach bywa wręcz nieprzewidywalna.
Wiele poradników sugeruje, by przed wyjazdem sprawdzić prognozę pogody - także po to, aby wiedzieć, co zabrać w góry. Słusznie, ale nie zapominaj, że to tylko przewidywania. Żaden meteorolog nie da Tobie gwarancji, że podczas wyjazdu warunki pogodowe będą idealne. Góry żyją swoim życiem, a to oznacza, że jeśli planujesz wakacje z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, pogoda na miejscu może Cię rozczarować. Zdecydowanie łatwiej zaplanować wyjazd w góry na weekend.
Zdecyduj, co zabrać w góry zimą, a co latem
Odpowiednia zawartość plecaka (walizkę polecamy zostawić na inne okazje) podczas wyjazdu w góry to temat rzeka. Niestety media nadal regularnie informują o “odważnych” śmiałkach, przemierzających górskie szlaki w rozpadających się trampkach. Zapamiętaj - trampki zostają w domu i czekają na wycieczki po mieście. Ale co w takim razie spakować w góry i od czego to zależy?
Co zabrać w góry zimą?
Zimą jest zimno - to jest pewne jak to, że jednak spotkasz na szlaku kogoś w ślizgających się trampkach. Może nie będą to szalejące mrozy, ale tym, co warto zabrać w góry zimą jest z pewnością polar i odzież termiczna, szczególnie jeśli zamierzasz spędzać czas na stoku. Wówczas przyda Ci się też sprzęt niezbędny do jazdy (chyba że wybierasz opcję wypożyczenia na miejscu). Co jeszcze zabrać w góry? Czapka, szalik i rękawice zimowe to zestaw obowiązkowy. Dobra kurtka też się przyda, ale nie musisz wydawać na nią milionów - najważniejsze, żeby utrzymywała ciepło.
Kluczowe są buty. To, jakie buty w góry będą najlepsze, zależy od wielu czynników. Odpowiedz sobie na pytania, gdzie i jak często zamierzasz wędrować, oraz jaka prawdopodobnie będzie pogoda. Najlepsze będą wodoodporne buty trekkingowe z antypoślizgową podeszwą i wysoką cholewką, która chroni przed kontuzją. Jeśli planujesz zimowy trekking zaopatrz się w raki. Pamiętaj, że jeśli nie jeździsz w góry często i nie wybierasz najtrudniejszych tras, nie musisz kupować najdroższego obuwia. Zwykłe buty trekkingowe z popularnego sklepu sportowego wystarczą. Oczywiście zimą warto zabrać te z warstwą grzejącą.
Co zabrać w góry latem?
Tak naprawdę lista rzeczy, które warto spakować do plecaka latem, niewiele się różni od wersji zimowej. Do znudzenia będziemy powtarzać, że wszystko zależy od tego, jaki rodzaj aktywności planujesz. Standardowy zestaw powinien jednak zawierać:
- wygodne buty do chodzenia (patrz wyżej; w sezonie letnim dostępne jest obuwie trekkingowe w lżejszej wersji),
- płaszcz przeciwdeszczowy (taki z kiosku wystarczy), ale lekka kurtka też się przyda,
- koszulkę termoaktywną - dobre rozwiązanie na długie wędrówki,
- wygodne spodnie bez membrany,
- okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem (zimą też się przydadzą).
Zaprzyjaźnij się z metodą ubierania na cebulkę - warstwy, warstwy i jeszcze raz warstwy. Ten model sprawdza się zarówno latem jak i zimą, ponieważ pozwala szybko reagować na dynamicznie zmieniające się warunki pogodowe. Jeśli jednak planujesz latem spokojny wyjazd w góry na weekend i zastanawiasz się, co zabrać - zwykłe adidasy i jeansy naprawdę wystarczą.
Zapewnij sobie i innym bezpieczeństwo w górach
Niezależnie od tego, gdzie chcesz jechać w góry, każdy taki wyjazd wiąże się z zachowaniem odpowiedzialności. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, które pozwolą Tobie i Twoim bliskim cieszyć się bezpiecznymi wakacjami.
- Przed każdym wyjściem w góry sprawdzaj komunikaty lawinowe i nie ignoruj ostrzeżeń.
- Co zabrać w góry? Naładowany telefon z zapisanym telefonem GOPRu. Wychodząc na szlak poinformuj kogoś, dokąd idziesz.
- Trzymaj się wyznaczonych szlaków.
- Jeśli dojdzie do załamania pogody, nie bądź uparty i zrezygnuj z dalszej wędrówki.
- Sprzątaj po sobie - to nie tylko kwestia dobrego wychowania, ale także bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
Jeszcze jedna rada na koniec
Wyjazd w góry powinien być przede wszystkim przyjemnością. Zaplanuj go tak, by w trakcie pobytu korzystać z uroków wybranej lokalizacji. Zachowaj rozsądek i nie zabieraj ze sobą absolutnie wszystkiego, co wyda Ci się przydatne. Jeśli nie wybierasz się do totalnej głuszy, to na miejscu czeka na Ciebie cywilizacja wraz ze wszystkimi dobrodziejstwami. I nie zapomnij wysłać pocztówki najbliższym!