O czym powinien pamiętać turysta w górach
10 rzeczy, o których pamięta wytrawny turysta!
Wakacje tuż-tuż. Jak co roku na górskich i okołogórskich szlakach spotkamy wielu turystów. O czym pamiętać, by wypoczynek był przyjemnością? Na co uczulać swoje pociechy, by od najmłodszych lat poznawały najlepsze standardy wędrowania? O tym traktuje nasz miniporadnik.
1. Życzliwość prosta i łatwa jak: dzień dobry!: Zwyczaj witania się na szlaku niekiedy zanika. Faktycznie trudno wymagać, by witać się z każdym z np. 20-osobowej wycieczki, która właśnie schodzi. Warto jednak kultywować to, co sprawia, że wędruje się po prostu milej. Zwyczajowo to ten, kto schodzi powinien się przywitać jako pierwszy. Sądzimy jednak, że nadmierna etykieta w tym względzie jest raczej zbędna. Sam obyczaj zaś pożądany, tradycyjny i przyjazny, więc kultywujmy go!
2. Porządek musi być: plastikowa butelka rozkłada się około 500 lat. Szklana trochę krócej. Nie ma to jednak znaczenia, ponieważ brak szacunku do przyrody to w tym przypadku również brak szacunku dla pozostałych użytkowników szlaków. Najlepsze są zasady najprostsze, więc zwyczajnie miejmy zawsze ze sobą torebkę lub pojemnik, który posłuży nam jako tymczasowy magazyn na nasze odpadki, lub jakkolwiek przetransportujmy je do miejsca, gdzie się ich pozbędziemy z czystym sumieniem.
3. Dostosuj tempo do najsłabszych: Wędrowanie jest przyjemnością, lecz czysto rekreacyjne jest nią wówczas, gdy pozbawione jest rywalizacji i emocji, które nie służą budowaniu dobrej atmosfery. Warto więc maszerować razem, co jednak ważniejsze: dzięki temu nikt z uczestników wycieczki, nawet najsłabszy bądź najmniej zorientowany w terenie, nie zgubi się po drodze.
4. Pamiętaj o termosie: Warunki w górach potrafią się zmienić diametralnie bardzo szybko. Nawet podczas słonecznej pogody warto mieć ze sobą coś, co rozgrzeje nas, gdy ulegnie ona zmianie, zaskakując nas na szlaku. Gdy promienie słoneczne zamieniają się gradowe kulki łyk ciepłej herbaty po burzy będzie smakował jak nigdy przedtem.
5. Pogoda jak kobieta jest zmienna: Ponieważ ciepłą herbatą nie sposób ogrzać całego ciała, zawsze warto mieć przy sobie strój przewidziany na zmiany pogodowe. Im wyższe góry, tym gwałtowniej mogą one przebiegać. Nieprzemakalna i wiatroodporna kurtka oraz czapka i sweter to zestaw obowiązkowy każdego turysty.
6. Miej coś w plecaku poza buławą: Im bardziej wymagający szlak, tym bardziej można sprawdzić swój charakter, także jako przywódca wycieczki. Nawet najbardziej efektywny przywódca musi jeść. Na szlaku zatem trzeba zapewnić sobie dostęp do poczęstunku, który choć niewielki rozmiarami, zapewni niezbędną dawkę energii. Standardem są tabliczki czekolady, batony czy banany.
7. Pokrzyczeć można na boisku: W górach obowiązują takie same zasady dobrego wychowania jak wszędzie indziej. Jeśli krzyczymy, to tylko by wezwać pomoc.
8. Nogi poniosą tylko w dobrym obuwiu: Każdego roku media społecznościowe podbijają wykonane w górach zdjęcia laczków, sandałów, kaloszy, czyli obuwia, które na pewno się tam nie sprawdzi. Są jednak tacy, którzy z jakichś przyczyn właśnie tam sprawdzić je postanowili. Naprawdę nie warto wygrywać w kategorii: „megaobciach na szlaku”. I nie chodzi o samą estetykę, chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. To zapewni tylko obuwie odpowiednio wysokie (za kostkę) o dobrym bieżniku.
9. Trzymaj się szlaku: Jeśli dostrzegasz, że nagle oznaczenia zniknęły, to znaczy, że one są, tylko gdzie indziej. Najbezpieczniej będzie zawrócić i dalej podróżować wyznaczonym przez szlak tropem.
10. Weź telefon: naładuj telefon przed wyjściem: Po prostu, na wypadek gdybyś musiał wezwać pomocy.
Pamiętajmy również o numerach alarmowych na wypadek… wypadku. Są to odpowiednio: 601 100 300 lub 985. Zwłaszcza w górach wysokich sprawdzajmy prognozy pogody i mówmy w schronisku, gdzie zamierzamy się udać oraz kiedy wrócić. W niższych partiach gór także bądźmy ostrożni i pamiętajmy o zachowaniu elementarnych zasad bezpieczeństwa. Nade wszystko jednak bawmy się dobrze, wszak „wędrówką życie jest człowieka”, niech więc będzie to wędrówka radosna i pełna przygód.